כיצד מתנהל הגישור?

 
 

כיצד מתנהל הליך הגישור?

הליך הגישור מתנהל כאשר בני הזוג נמצאים בחדר יחד עם המגשר.

היות ואחת מהמטרות של הגישור היא הגברת היכולת של הצדדים לתקשר אחד עם השני ולהגיע להסכמות הרי שהדבר נעשה בנוכחות של שני הצדדים.  המגשר עוזר לצדדים "לשמוע" אחד את השני ולהבין את מה שנאמר ומה שהוצע ולא את מה שהם חושבים שהם שמעו.

הפגישות הם בדרך כלל בין שעה לשעתיים.  ולרוב תוך כדי הפגישה המגשר עושה שימוש בטקטיקה של הפרדת הצדדים ושיחה קצרה עם כל צד על מנת לשמוע מאותו צד את הדברים שאולי אותו צד מעדיף לא להשמיע כאשר הצד השני נמצא בחדר.  פגישות נפרדות אלה נערכות במסגרת פגישה משותפת על מנת לאפשר התקדמות מיידית במו"מ בין הצדדים, אך יתכן ופגישה נפרדת תתחיל או תסיים את הפגישה של אותו יום על מנת לייעל את הפגישה ולא ל"בזבז" את זמנו של בן הזוג הנמצא מחוץ לחדר בהמתנה גרידא.

יתכן ובמהלך הגישור יהיה צורך להתיעץ עם איש מקצוע נוסף, כגון: רו"ח או אקטואר או שמאי מקרקעין.  התיעצויות אלה הינן חלק מן הגישור וההחלטות הנובעות מההתיעצות מהוות חלק מהסכמות הגישור.  (שכר הטרחה של אנשים נוספים אלה אינו כלול כמובן בשכר הטרחה של המגשר ויש לשלם זאת ישירות מול בעל המקצוע).

הצדדים מעלים את הנושאים החשובים להם ושבהם לדעתם יש להגיע להסכמות והמגשר מוסיף עליהם לפי נסיונו ולפי דעתו. 

אורך התהליך הוא גמיש ותלוי בצדדים.  אין התחייבות מראש למספר שעות מסוים וכל זוג יכול לקצר את הליך הגישור על ידי זה שיגיעו לכמה שיותר הסכמות ביניהם מבלי לערב את המגשר בכל נושא ונושא.  יש אפשרות שהמגשר יתן לצדדים "שיעורי בית" - נושאים לחשוב עליהם ולנסות להגיע להסכמות, אפילו חלקיות, והכל על מנת לקצר את התהליך ולצמצם בשעות הגישור.

לאחר שהצדדים הגיעו להסכמות בנושאים הרלוונטים לסכסוך ביניהם מעלה המגשר את הדברים בצורה של הסכם משפטי, טיוטה ראשונה.  על טיוטה זו עוברים הצדדים בנוכחות המגשר על מנת לבדוק ולהבין בשנית את כל ההסכמות להם הגיעו הצדדים.  יתכן שהמגשר בבואו "לתרגם" את ההסכמות לשפה של הסכם לא דייק או הבין דבר מה אחרת ויש צורך לתקן את ההסכם ולעדכן אותו.  יתכן גם וקריאת ההסכם בצורה המשפטית תאיר נושאים שעדיין במחלוקת ושהצדדים צריכים עדיין להסכים לגביהן.  הליך המעבר על הטיוטה של ההסכם הינו עדיין חלק מהגישור.

בסוף התהליך חותמים הצדדים על ההסכם בפני המגשר אשר חותם אף הוא על הסכם ומגישים אותו לבית המשפט לאישורו.

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר      
 
 
 

משרד: התע"ש 10, קומה א', משרד 24, כפר סבא
כתובת דואר: התותחנים 6א', כפר סבא 44537

טלפון: 7655842 - 09 | נייד: 5793579 - 050
פקס: 7666208 - 09 | דוא"ל: shirae@zahav.net.il

כל הזכויות שמורות לעו"ד שירה אייזנשטטר. התוכן באתר אינו בא במקום ייעוץ משפטי פרטני בכל מקרה ומקרה. תודה.